چتر، سافت باکس، بیوتی دیش؛ شباهت‌ها و تفاوت‌ها

در مقاله امروز ما به بررسی سه عدد از پراستفاده‌ترین شکل دهنده های نور یعنی چتر، سافت باکس و بیوتی دیش می‌پردازیم و نگاهی به مزایا و معایب هر کدام خواهیم انداخت.

chkksuq2tqeh.jpegبرای افرادی که تازه به عکاسی روی آورده‌اند درک اینکه شکل دهنده های نور چه تاثیری روی تصاویر آن‌ها می‌گذارد ممکن است کمی سخت باشد اما در این مقاله ما به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید:

چتر


چترها نور را در همه جا منتشر خواهند کرد. از آنجایی که این وسیله یک منبع نور خیلی بزرگ است، می‌تواند نور خیلی نرمی هم ایجاد کند. از مزایای چتر برای عکاسی می‌توان به قابل حمل بودن آن، قیمت پائین و سادگی استفاده از این وسیله اشاره کرد.

pb1dh10rhbll.jpegبا اینکه به دلیل انتشار زیاد نور توسط چتر، استفاده از آن خیلی ساده است اما شما برای استفاده از آن با محدودیت خیلی زیادی مواجه هستید. عکاس‌ها معمولا دوست دارند نور را کنترل کنند و آن را فقط روی بخش خاصی از سوژه بتابانند اما این کار با استفاده از چتر تقریبا غیرممکن است.

شما باید بدانید که دو نوع چتر مختلف در بازار وجود دارد؛ چترهای شفاف یا Shoot Through به سمت سوژه و در بین سوژه و فلاش قرار می‌گیرند. در زمان استفاده از این نوع چتر نور تا حدودی قابل کنترل‌تر از زمانی است که از چتر بازتابی استفاده می‌کنید. چتر بازتابی در پشت فلاش قرار می‌گیرد و نور فلاش به داخل آن می‌تابد و سپس نور به سمت سوژه تابیده می‌شود. کنترل این نوع نور تقریبا غیرممکن است.

در نظر داشته باشید که چترها در ابعاد مختلفی به بازار عرضه می‌شوند. هر چقدر اندازه‌ی این محصول بزرگتر باشد، نور آن نیز نرم‌تر خواهد بود.

سافت باکس


سافت باکس در واقع یک نوع چتر قابل کنترل است. مزایای استفاده از سافت باکس تقریبا شبیه چتر است اما اشعه نور آن محدودتر است. این موضوع به عکاس‌ها این امکان را می‌دهد که نور را فقط به بخش خیلی کوچکی از سوژه بتابانند.

bjvkqld85y0s.jpegیکی دیگر از مزایای سافت باکس این است نور تولیدی توسط سافت باکس خیلی یکدست‌تر از نور تولید شده توسط چتر است. در زمان استفاده از چتر تنها چیزی که بین لامپ فلاش و سوژه قرار دارد یک لایه‌ی نازک از مواد سفید رنگ است و به همین خاطر نوری که از مرکز آن می‌تابد شدت بیشتری نسبت به نور تابیده شده از لبه‌ها دارد. اما در سافت باکس نور از دو لایه مختلف عبور می‌کند و به همین خاطر به خوبی منتشر خواهد شد.

به همین دلایل اکثر عکاس‌های حرفه‌ای در خیلی از مواقع سافت باکس را نسبت به چتر ترجیح می‌دهند. برای شرایطی که فقط می‌خواهید بخش بزرگی را نورپردازی کنید و عجله دارید چتر گزینه خیلی بهتری است اما برای شرایطی که باید نورپردازی با جزئیات خیلی بیشتری انجام شود، سافت باکس گزینه خیلی مناسب‌تری می‌باشد.

بیوتی دیش


fd8c9tbetnff.jpegاستفاده از بیوتی دیش که یکی دیگر از پراستفاده‌ترین شکل دهنده های نور است، اخیرا در بین عکاس‌ها خیلی فراگیر شده است و به همین خاطر هم اطلاعات غلط خیلی زیادی در مورد این وسیله منتشر می‌شود.

بیوتی دیش یک نور خشک و لبه‌دار ایجاد می‌کند که برای نشان دادن بافت و شکل سوژه کاربرد دارد. برای مثال استفاده از بیوتی دیش برای عکاسی پرتره ورزشی خیلی پرکاربرد است. از این نوع نور برای نشان دادن عضلات، انحنا و بافت بدن ورزشکارها استفاده می‌شود. البته منظور ما این نیست که بیوتی دیش فقط برای عکاسی ورزشی کاربرد دارد اما یکی از پرکاربردترین موارد استفاده از بیوتی دیش عکاسی پرتره ورزشی است.

شما می‌توانید با قیمت خیلی پائینی نسبت به خرید بیوتی دیش برای اسپیدلایت‌های خودتان اقدام کنید. همچنین از طریق این لینک هم می‌توانید نسبت به خرید انواع شکل دهنده‌های نور اقدام کنید.

برای خواندن مطالب بیشتر به سایت نورنگار مراجعه کنید.


/ 0 نظر / 47 بازدید