آیا گوشی‌های دو دوربینه، آینده عکاسی با موبایل خواهند بود؟

امروزه با دوربین گوشی های هوشمند می توانید کارهای حیرت انگیز زیادی انجام دهید، با این حال این گوشی ها دارای محدودیت های فیزیکی زیادی هستند. یکی از مهم‌ترین محدودیت‌ها برای تلفن‌های همراه هوشمند، محدودیت ضخامت (مثلا ۷ میلی‌متری) برای آنهاست و به همین دلیل نمی‌توانند امکاناتی مانند دوربین‌های عکاسی رده بالا را عرضه کنند. […]

reejpfzmofgc.jpegامروزه با دوربین گوشی های هوشمند می توانید کارهای حیرت انگیز زیادی انجام دهید، با این حال این گوشی ها دارای محدودیت های فیزیکی زیادی هستند. یکی از مهم‌ترین محدودیت‌ها برای تلفن‌های همراه هوشمند، محدودیت ضخامت (مثلا ۷ میلی‌متری) برای آنهاست و به همین دلیل نمی‌توانند امکاناتی مانند دوربین‌های عکاسی رده بالا را عرضه کنند. شرکت‌های سازنده این گوشی ها به دنبال راهکارهای جایگزین برای بهبود کیفیت این محدودیت ها هستند. حالا باید بگوییم که آیا گوشی‌های دو دوربینه، آینده عکاسی با موبایل خواهند بود؟

بهار امسال شرکت های LG و Huawei با پرچمداران جدید اندرویدی خود، دو گوشی دو دوربینه کاملاً متفاوت را تولید کردند که علی‌رغم تفاوت‌های ساختاری زیادی که دارند، در هر دوی آنها از دو دوربین کنار هم استفاده شده است. گفته می‌شود که امسال آیفون ۷ پلاس نیز با دوربین دوگانه عرضه خواهد شد(آینده عکاسی با موبایل).

بنابراین دور از ذهن نیست که به همان سرعتی که گوشی‌های دو هسته‌ای همه‌گیر شد، گوشی‌های دو دوربینه نیز فراگیر شود و همه شرکت‌ها به تبعیت از این شرکت‌های پیشرو به سمت افزودن دوربین دوم در کنار دوربین اول بروند.

اما این دوربین دوم دقیقا چه کاری انجام می‌دهد و چرا باید در کنار یک دوربین با مگاپیکسل بالا، دوربین دیگری نیز قرار بگیرد؟

گوشی LG G5 اولین گوشی با دو دوربین بود. در این گوشی یک دوربین ۸ مگاپیکسلی با زاویه دید باز یا واید در کنار یک دوربین ۱۶ مگاپیکسلی قرار گرفته که به گفته این شرکت ثبت عکس های بزرگ افقی یا عمودی (مانند عکس‌های معماری) را آسان‌تر می‌کند.

لنز گوشی‌های تلفن‌های هوشمند اغلب به صورت ثابت طراحی می‌شوند. بدین معنی که نمی‌توانند مانند لنز دوربین‌های واقعی حرکت کنند و تغییر فاصله کانونی بدهند. اگرچه بسیاری از این لنز‌ها با استفاده از زوم دیجیتال (یا نرم‌افزاری) می‌توانند روی سوژه‌ها زوم کنند، اما این کار به شدت باعث افت کیفیت می‌شود. از سوی دیگر اضافه کردن قابلیت زوم اپتیکال با لنز هم، به اجبار ضخامت گوشی را افزایش می‌دهد که اصلا مورد علاقه کاربران نیست. چند گوشی تلفن هوشمند که تابحال با لنز زوم واقعی عرضه شده‌اند با استقبال خوبی مواجه نشده‌اند.

به همین دلیل LG در گوشی G5 ترفند خوبی را به کار گرفت. اینکه به جای یک دوربین با زوم متفاوت، دو دوربین جداگانه با زوم ثابت را در گوشی تلفن قرار دهد. بنابراین هنگام زوم کردن روی یک تصویر، دوربین دوم که زاویه بسته‌تر و زوم بیشتری دارد، به ثبت تصویر کمک می‌کند.

شاید بزگترین تفاوت بین G5 و G4 را بتوان همین دوربین دوگانه در نظر گرفت. برای یک گوشی رده بالا، چندان خوشایند نیست که تنها تفاوتش نسبت به مدل قبلی افزودن یک دوربین دیگر باشد.با این‌حال LG  با این کار نشان داد که در برابر کاربران انعطاف پذیری بیشتری را نسبت به دیگران دارد.

اما هوآوی روش دیگری را به کار گرفته است. دوربین‌های گوشی P9 هوآوی دارای دو حسگر متفاوت هستند. یکی از آنها دارای حسگر رنگی معمول و دیگری دارای یک حسگر سیاه و سفید است که جذب نور آن سه برابر حسگر‌های عادی است. ترکیب این دو حسگر تصویری به مراتب باکیفیت‌تر از تصویر یک دوربین عادی ارائه می‌کند. در واقع هوآوی از این دوربین دوم برای افزایش کیفیت تصویرش استفاده کرده است.

برای دیدن کیفیت و ارزش گوشی دو دوربینه هوآوی، شما باید روی یک سوژه از نزدیک بزرگنمایی کنید. در این تصویر کناره‌های زرد رنگ گوشی را ببینید. کیفیت دوربین گوشی P9 در این تصویر شگفت‌اگیز است. ببینید چطور لبه‌های طلایی رنگ دکمه افزایش صدا در این تصویر از زمینه مشبک طلایی رنگ کنار گوشی متمایز شده است. بدون شک چنین تفکیک رنگی را در دوربین‌های تلفن‌های همراه زیاد نمی‌بینیم(آینده عکاسی با موبایل).

یک ویژگی مشترک در طراحی هر دو گوشی این است که افزودن دوربین دوم، هیچ تغییر فیزیکی ناخوشایندی در طراحی بدنه ایجاد نکرده است. در این دو گوشی، ضخامت یا ابعاد گوشی‌ها تغییر زیادی نکرده‌اند و این را می‌توان یک آیتم مثبت و یکی از مزایای مهم این پیشرفت به حساب آورد.

یک پیش‌نمایش از آینده، یا شاید آیفون بعدی

شایعات زیادی به گوش می‌رسد که آیفون بعدی نیز با دوربین دو گانه معرفی خواهد شد. به نظر می‌رسد دوربین‌های تلفن‌های هوشمند نیز مانند پردازنده‌ها به حدی از پیشرفت رسیده‌اند که برای افزایش کیفیت یا کارآیی آنها مجبور به استفاده از یک نمونه دیگر در کنار قبلی هستیم. به همین دلیل بعید نیست در آینده مانند پردازنده‌های دو هسته‌ای یا چند هسته‌ای، در پشت تلفن‌های همراه، دوربین‌های دوگانه یا چندگانه را با امکانات مختلف ببینیم. آینده نشان خواهد داد که چند دوربین برای یک تلفن همراه پیشرفته مورد نیاز است. اما شخصا، دیدن چند لنز در پشت یک گوشی کوچک را کمی عجیب و غریب می‌دانم!

برای خواندن مطالب بیشتر به سایت نورنگار مراجعه کنید


/ 0 نظر / 25 بازدید