برای عکاسی از کجا شروع کنیم؟

این راهنمای شروع عکاسی برای عکاس‌های مبتدینوشته شده است و نکاتی که در آن آمده است به شما کمک خواهد کرد مهارت‌های خودتان را تا جای ممکن گسترش دهید. اما نوشتن راهنمای شروع عکاسی مثل نوشتن یک راهنما برای شروع حرف زدن است. عکاسی به همان اندازه که مهم و شگفت‌انگیز است می‌تواند پیچیده نیز باشد. چه چیزی که یک عکاس خوب را از یک عکاس معمولی جدا می‌کند و شما چطور می‌توانید کیفیت کارهای خودتان را افزایش دهید؟ در این مقاله با به این سوالات و برخی سوالات دیگر پاسخ خواهیم داد. با ما همراه باشید.

ggqwoppdl7mp.jpegعکاسی چیست؟


برای نوشتن یک راهنمای شروع عکاسی باید بدانیم که عکاسی چیست؟ عکاسی هنر ثبت نور با دوربین و با استفاده از یک سنسور دیجیتال یا فیلم برای خلق یک عکس است. با استفاده از تجهیزات دوربین مناسب شما می‌توانید حتی طول موج‌های نور را هم که برای چشم انسان قابل مشاهده نیست را ثبت کنید.

اولین عکس پایدار دنیا در سال 1826 توسط جوزف نیسفور نیپس در فرانسه ثبت شد. این عکس سقف یک خانه را که به آن نور تابیده شده بود نشان می‌داد. شما می‌توانید این عکس را در قسمت پائین مشاهده کنید.

x8s9vjiukvgo.jpegاما از آن زمان تابحال ما مسیر طولانی را طی کرده‌ایم:

rhttbhxzsin2.jpegهدف از نوشتن این مقاله آشنایی با گذشته و حال دنیای عکاسی است. همچنین شما نکات خیلی مهمی را در این مقاله مشاهده خواهید کرد به شما کمک می‌کند عکس‌های بهتری بگیرید.

تاریخچه‌ی کوتاه عکاسی و افراد موثر


عکاسی رنگی در دهه‌ی 30 میلادی و پس از عرضه‌ی کوداکروم توسط ایستمن کوداک برای مردم قابل دسترس و در بین آن‌ها محبوب شد. تا قبل از این تاریخ تقریبا تمامی عکس‌های ثبت شده تک رنگ بودند. البته قبل از این هم برخی عکاس‌ها با استفاده از تجهیزات و تکنیک‌های خیلی خاص از چندین دهه قبل از عرضه‌ی کوداکروم به تولید عکس رنگی مشغول بودند. برای مثال عکس‌های رنگی خیلی زیادی در قرن 18 و 19 میلادی ثبت شده‌اند.

البته این افراد تنها کسانی نبودند که باعث جابجایی مرزها و تبدیل عکاسی به یک فرم هنری جدید موثر بودند. تاریخ عکاسی همیشه سرشار از افراد مختلفی بوده است که عکاسی را تا عصر حاظر هدایت کرده‌اند.

📷

بیشتر بخوانید : آموزش استفاده از خطوط همگرا در عکاسی

در ادامه شما با برخی از برجسته‌ترین چهره‌های عکاسی آشنا خواهید شد. اکتشافات، اختراعات، ایده‌ها و عکس‌‎های این افراد به شکلی در رسیدن عکاسی به جایی که امروز قرار داریم نقش داشته‌اند.

با وجود اینکه این اطلاعات خیلی خلاصه هستند اما شما قبل از اینکه وارد جنبه فنی عکاسی شوید باید با آن‌ها آشنا شوید:

جوزف نیسفور نیپس

 • کشف: اولین عکس پایدار دنیا (منظره‌ی پنجره‌ در لاگراس، قبلا نمایش داده شده است)
 • مکان: فرانسه، 1826
 • تاثیر: دوربین‌ها از چند قرن قبل از این تصویر وجود داشته‌اند اما یک عیب عمده‌ی آن‌ها این بود که با استفاده از آن‌ها شما نمی‌توانستید هیچ عکسی ثبت کنید. این دوربین‌ها فقط نور را روی یک سطح نمایش می‌دادند. نقاش‌ها از این تصویر برای خلق نقاشی‌های واقع‌گرایانه استفاده می‌کردند اما هنوز امکان عکاسی وجود نداشت. نیپس این مشکل را با پوشاندن یک صفحه مفرغی توسط آسفالت که در معرض نور سخت‌تر می‌شد حل کرد. سپس با شستن صفحه با استفاده از روغن اسطوخودوس او توانست آسفالت سخت شده را برای همیشه روی صفحه مفرغی حفظ کند.
 • نقل قول: «این کشف که من آن را هلیوگرافی می‌نامم قادر است به صورت خودبخود و با کمک نور، تصاویر دریافت شده توسط اتاق تاریک را ثبت کند»

لوئی داگر

 • کشف: داگرئوتایپ (اولین ماده‌ی تجاری عکاسی)
 • مکان: فرانسه، 1839
 • تاثیر: داگرئوتایپ تصاویری هستند که به صورت مستقیم روی مس آغشته به نقره ثبت شده‌اند. این کشف با وجود اینکه در آن زمان هنوز یک سرگرمی گران قیمت برای خیلی از مردم بود، چیزی است که باعث شد عکاسی کاملا عملی شود. در صورتی که قبلا هیچوقت داگرئوتایپ را مشاهده نکرده باشید از وضوح بالایی که این نوع تصاویر دارند شگفت زده خواهید شد.
 • نقل قول: «من نور را ضبط کردم. من حرکت آن را دستگیر کردم.»

lcarexkray6n.jpegآلفرد اشتیگلیتز

 • سبک: عکاسی پرتره و مستند
 • مکان: ایالات متحده، اواخر قرن 19 و اوایل قرن 20
 • تاثیر: آلفرد اشتیگلیتز یک عکاس بود اما مهم‌تر از همه او یکی از اعضای تاثیرگذار جامعه‌ی هنری بود که عکاسی را به عنوان یک رسانه‌ی خلاق پذیرفت. او باور داشت که عکس‌ها هم می‌توانند درست مثل نقاشی و یا موسیقی نگاه هنرمند را ابراز کنند. به بیانی دیگر، عکاس‌ها نیز می‌توانند هنرمند باشند. امروزه درک عکاسی به عنوان یک فرم هنری تا حدود زیادی به تلاش‌های اشتیگلیتز مدیون است.
 • نقل قول: «در عکاسی یک واقعیت وجود دارد که به اندازه‌ای محسوس است که از خود واقعیت هم واقعی‌تر خواهد بود»

دوروتی لنگ

 • سبک: عکاسی پرتره
 • مکان: ایالات متحده، دهه‌ی 30 میلادی
 • تاثیر: یکی از برجسته‌ترین عکاس‌های مستند دنیا و عکاس یکی از تاثیرگذارترین عکس‌هایی که تا به امروز گرفته شده است (عکس پائین) دوروتی لنگ است. در صورتی که تابحال عکسی از رکود بزرگ ایالات متحده دیده باشید، احتمالا برخی از آثار این عکاس را مشاهده کرده‌اید. عکس‌های او باعث شکل‌گیری سبک عکاسی مستند شدند و نشان داد که قدرت دوربین از هر فرد دیگری در تاریخ بیشتر است.
 • نقل قول: «دوربین وسیله‌ای است که به مردم نشان داد چطور بدون دوربین ببینند.»

lj16ctotbkka.jpegآنسل آدامز

 • سبک: عکاسی مستند
 • مکان: ایالات متحده
 • زمان: دهه‌ی 20 تا دهه‌ی 60 میلادی (اکثر آثار)
 • تاثیر: آنسل آدامز به احتمال زیاد مشهورترین عکاس تاریخ است و دلیل آن هم این است که او بیشتر به عکاسی از مناظر طبیعی مشغول بوده است. (معمولا عکاس‌های مشهور بیشتر به عکاسی از مردم علاقه داشتند). آنسل آدامز باعث شروع یک عصر رئالیسم و واقع‌گرایی در عکاسی منظره شد و یکی از پیشگامان جنبش‌های محیط زیست و حفاظت از آن در ایالات متحده بود.
 • نقل قول: «هیچ‌چیزی بدتر از یک عکس واضح از یک مفهوم در هم وجود ندارد»

xtvggcalawpn.jpegبرای شروع عکاسی به چه دوربینی نیاز دارید؟


اپل در سال 2018 به خاطر گوشی آیفون و چیزهایی که جایگزین آن‌ها شد به اولین کمپانی تریلیون دلاری ایالات متحده تبدیل شد. ساعت زنگ‌دار، چراغ قوه، ماشین حساب، MP3 Player، تلفن‌های کابلی، Gps، ضبط صوت و دوربین.

امروزه خیلی از مردم عقیده دارند که گوشی موبایلی که دارند برای اکثر موارد مربوط به عکاسی کافی است و هیچ نیازی به خرید دوربین جداگانه ندارند. جالب است بدانید که آن‌ها اشتباه فکر نمی‌کنند. برای خیلی از مردم دنیا یک دوربین اضافه، خیلی زیاده‌روی است.

برای نیازهایی که خیلی از مردم دارند گوشی موبایل از دوربین اختصاصی خیلی بهتر است. استفاده از گوشی موبایل سریعتر و راحت‌تر است و نیازی هم به اشاره به یکپارچگی آن‌ها با شبکه‌های اجتماعی نیست. فقط زمانی یک دوربین اختصاصی از دوربین گوشی شما بهتر است که موبایل شما نتواند عکس‌هایی مثل عکس‌های ورزشی که مدنظر دارید را ثبت کند و یا شما به شخصه به عکاسی به عنوان یک سرگرمی علاقه‌مند هستید.

این توصیه از طرف یک عکاس ممکن است کمی عجیب باشد اما واقعیت دارد. در صورتی که هرگونه دوربینی در اختیار دارید، به خصوص دوربین موبایل، تمام وسایل مورد نیاز را برای گرفتن عکس‌های خوب دارید. در صورتی هم که یک دوربین پیشرفته‌تر مثل دوربین بدون آینه و یا DSLR داشته باشید هم دیگر حرفی برای گفتن باقی نخواهد ماند.

📷

بیشتر بخوانید : آموزش عکاسی طبیعت در خانه

در این لحظه به چه تجهیزات دیگری نیاز دارید؟


دوربین: در صورتی که می‌خواهید یک دوربین اختصاصی، به جز دوربین موبایل، خودتان تهیه کنید سعی کنید دوربینی انتخاب کنید که توانایی استفاده از لنزهای قابل تعویض را داشته باشد تا بتوانید سبک‌های مختلف عکاسی را امتحان کنید. نقد و بررسی‌ها را بخوانید اما خیلی در مورد آن‌ها وسواس به خرج ندهید زیرا تمامی تجهیزاتی که امروز به بازار عرضه می‌شوند به اندازه‌ی رقبای خود با کیفیت هستند.

لنز: این مورد از اهمیت خیلی زیادی برخوردار است. برای عکاسی روزمره، کار خود را با یک لنز زوم استاندارد مثل 24-70 یا 18-55 آغاز کنید. برای عکاسی پرتره هم یک لنز پرایم (با فاصله کانونی ثابت) مثل 35 میلیمتر، 50 میلیمتر یا 85 میلیمتر انتخاب کنید. برای عکاسی ورزشی هم لنزهای تله فوتو را انتخاب کنید. برای اینکه به عکاسی ماکرو بپردازید هم باید یک لنز ماکرو اختصاصی داشته باشید. لنز بیش از هر نوع وسیله دیگری اهمیت دارد زیرا تعیین‌کننده‎‌ی این است که چه نوع عکس‌هایی می‌توانید بگیرید.

نرم افزار ادیت عکس: شما باید عکس‌های خودتان را ادیت کنید. استفاده از نرم‌افزارهایی که به همراه دوربین عرضه می‌شوند و یا نرم‌افزاری که از قبل روی کامپیوتر شما نصب شده است هیچ مشکلی ندارد اما در طولانی مدت یک دوربین اختصاصی عملکرد خیلی بهتری خواهد داشت. شما می‌توانید از لایتروم و فتوشاپ استفاده کنید و یا در صورت نیاز از گزینه‌های عرضه شده توسط شرکت‌های دیگر استفاده کنید. هزاران گزینه‌ی مختلف در اختیار شما قرار دارد که می‌توانید برای شروع عکاسی و ادیت تصاویر خودتان از آن‌‎ها استفاده کنید.

وسایل دیگری که در این راهنمای شروع عکاسی به آن‌ها اشاره خواهد شد، اختیاری هستند اما می‌توانند کمک زیادی به شما کنند

 1. سه پایه: سه پایه بهترین دوست یک عکاس منظره است
 2. کیف: برای عکاسی خیابانی یک کیف دوشی تهیه کنید و در صورتی هم که می‌خواهید داخل استودیو عکاسی کنید بهتر است یک کیف چرخدار بخرید. برای عکاسی منظره هم به یک کوله پشتی مخصوص کوه‌نوردی نیاز خواهید داشد.
 3. کارت حافظه: برای شروع عکاسی کارت حافظه بین 32 گیگابایت تا 64 گیگابایت انتخاب کنید. در صورتی که قرار است به عکاسی پیاپی بپردازید یک کارت حافظه‌ی سریع تهیه کنید زیرا به این ترتیب حافظه‌ی دوربین شما نیز خیلی سریع‌تر تخلیه خواهد شد.
 4. باتری اضافه: برای شروع عکاسی حداقل یک عدد باتری اضافه تهیه کنید. باتری‌های تولید شده توسط برندهای ثالث معمولا ارزان‌تر هستند اما ممکن است عمر کمتری داشته باشند و یا با دوربین‌های بعدی شما سازگار نباشند.
 5. فیلتر پلاریزه: این فیلتر، به خصوص برای عکاس‌های منظره از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. بهتر است از خرید فیلترهای ارزان قیمت خودداری کنید زیرا باعث آسیب رسیدن به کیفیت تصاویر شما خواهد شد.
 6. فلاش: فلاش ممکن است کمی گران قیمت باشد و در صورتی که می‌خواهید به صورت جدا از دوربین از فلاش خودتان استفاده کنید هم ممکن است به گیرنده و فرستنده‌ی جداگانه نیاز داشته باشید.
 7. مانیتور کامپیوتر بهتر: به صورت ایده‌آل بهتر است از یک مانیتور IPS برای ادیت عکس استفاده کنید.
 8. کیت تمیزکننده: داشتن یک پارچه میکروفایبر برای پاک کردن عنصر جلوی لنز ضروری است. همچنین با استفاده از یک دمنده هم خیلی راحت‌تر می‌توانید گرد و خاک را از روی سنسور دوربین تمیز کنید.
 9. تجهیزات دیگر: تجهیزات عکاسی بسیار زیادی در سطح بازار وجود دارد. از ریموت تریگر شاتر گرفته تا GPS و پرینتر و… اما نیازی نیست که از همان ابتدا نگران این وسایل باشید. با مرور زمان متوجه خواهید شد که دقیقا به چه وسایلی نیاز دارید.

سه تنظیم پایه که باید بلد باشید


دوربین شما هزاران کلید و تنظیمات منوی مختلف دارد. در صورتی که از تنظیمات اشتباه استفاده کنید، این امکان وجود دارد که تصاویر شما با چیزی که انتظار دارید متفاوت باشد. چگونه باید این تنظیمات را یاد گرفت و چطور می‌توان در زمان عکاسی آن‌ها را به سرعت تغییر داد؟

gy0ezldvycer.jpegاین کار خیلی ساده نیست اما مطمئنا از چیزی که فکر می‌کنید ساده‌تر است. در واقع خیلی از تنظیمات دوربین چیزهایی هستند که فقط یکبار آن‌ها را تنظیم می‌کنید و بعد از آن به ندرت آن‌ها را لمس خواهید کرد. تعداد خیلی کمی از تنظیمات وجود دارند که باید به صورت متناوب تغییر کنند که در ادامه‌ی این راهنمای شروع عکاسی به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

سه تنظیمات مهم دوربین عبارتند از سرعت شاتر، دیافراگم و ایزو. هر سه تنظیمات میزان روشنایی تصویر شما را به روش‌های مختلف کنترل می‌کنند. به بیانی دیگر، هر کدام از آن‌ها اثرات جانبی خودش را روی تصویر خواهد داشت. بنابراین اطلاع از اینکه چگونه هر سه مورد را می‌توانید برای یک عکس خاص، متعادل سازید یک هنر است.

1- سرعت شاتر: مدت زمانی که سنسور دوربین برای ثبت یک عکس در معرض نور قرار می‌گیرد.

2- دیافراگم: یک مردمک داخل لنز است که با باز و بسته شدن مقادیر مختلفی از نور را وارد دوربین خواهد کرد.

3- ایزو: این مورد از لحاظ فنی کمی پیچیده است اما شبیه به حساسیت فیلم آنالوگ برای عکاسی در شرایط نوری مختلف است.

اولین گام‌ها در ابتدای عکاسی


برای شروع عکاسی خلاقیت و دانش فنی باید به همراه هم مورد استفاده قرار بگیرند. نقل قول آنسل آدامز که در ابتدای این راهنمای شروع عکاسی به آن اشاره شد را به یاد دارید؟ «هیچ چیزی بدتر از یک عکس واضح از یک مفهوم پیچیده نیست.» در صورتی که ایده پشت عکس ضعیف باشد، استفاده از تنظیمات دوربین مناسب نمی‌تواند کمکی به آن کند.

در عین حال تنظیمات دوربین یکی از مهم‌ترین ابزارهایی است که شما در اختیار دارید. به شکلی هر انتخاب فنی که داشته باشید، یک انتخاب هنری است. شما باید این تنظیمات را یاد بگیرید. درک شما از عکاسی زمانی که نحوه‌ی کار تنظیمات دوربین را یاد بگیرید ده‌ها برابر بیشتر خواهد شد.

سوالات متداول مربوط به عکاسی


در صورتی که سوالات دیگری در اینباره دارید و یا به دنبال پاسخ‌های کوتاه برای سوالات خودتان می‌گردید، ممکن است پاسخ آن‌ها را در قسمت زیر پیدا کنید:

هدف عکاسی چیست؟

هدف عکاسی کاملا به این بستگی دارد که عکاس به دنبال چه چیزی است. برای مثال عکاس‌های خبری و مستند به منظور ثبت جزئیات دقیق از اتفاقات واقعی عکاسی می‌کنند اما افرادی که برای سرگرمی عکاسی می‌کنند ممکن است این کار را برای ثبت خاطرات خود و خانواده انجام دهند.

انواع مختلف عکاسی کدام‌ها هستند؟

عکاسی انواع مختلفی مثل منظره، ماکرو، حیات وحش، پرتره، مستند، فشن، سفر و رویداد دارد.

📷

بیشتر بخوانید : معرفی 21 شاخه مختلف عکاسی که باید در موردشان بدانید

برای عکاسی به چه چیزی نیاز دارید؟

برای شروع عکاسی تنها چیزی که به آن نیاز دارید یک دوربین است. شما می‌توانید از هر وسیله‌ای که دوست دارید از گوشی موبایل گرفته تا دوربین‌های DSLR یا بدون آینه استفاده کنید. اما تجهیزات عکاسی خیلی مهم نیستند بلکه نور، سوژه، احساسات و ترکیب‌بندی عناصر مهمی هستند که باعث خلق یک عکس موفق خواهند شد.

متداول‌ترین نوع عکاسی کدام یک است؟

سبک‌های عکاسی زیادی وجود دارند که امروزه محبوب هستند. این سبک‌ها عبارتند از عکاسی پرتره، منظره، معماری، مد و فشن، غذا، ورزشی، حیات وحش، ماکرو، خیابانی، رویداد و مستند.

به عنوان یک عکاس مبتدی به چه تجهیزاتی نیاز دارم؟

در صورتی که به تازگی عکاسی را شروع کرده‌اید، تنها چیزی که نیاز دارید، دوربینی است که با آن راحت هستید. بقیه تجهیزات و موارد به نیازهای شما بستگی دارد. برای مثال در صورتی که می‌خواهید به عکاسی منظره بپردازید به تعدادی لنز مختلف، سه پایه و فیلتر نیاز خواهید داشت. برای عکاسی پرتره نیز شما باید یک لنز پرتره‌ی خوب و احتمالا تعدادی تجهیزات نورپردازی تهیه کنید.

قدیمی‌ترین عکس دنیا چه عکسی است؟

قدیمی‌ترین عکسی که گرفته شده است «View from the window at le Gras» نام دارد که توسط جوزف نیسفور نیپس در سال 1826 یا 1827 میلادی گرفته شده است. این عکس با کمک یک تکنیک به نام هلیوگرافی ثبت شده است.

چه عکسی اولین سلفی دنیا را گرفت؟

اولین عکس پرتره‌ی دنیا یک سلف پرتره یا سلفی بوده است. این عکس در سال 1839 توسط رابرت کرنلیوس که یک شیمیدان آماتور و علاقه‌مند به عکاسی اهل فیلادلفیا بود گرفته شده است.

ژانر در عکاسی چیست؟

ژانر عکاسی نوعی از عکاسی مثل عکاسی منظره، عکاسی پرتره، حیات وحش و… است.

چگونه می‌توان عکاسی را یاد گرفت؟

شما می‌توانید عکاسی را از کتاب‌ها و منابع مختلفی یاد بگیرید. با استفاده از مقالات و ویدیوهای آنلاین شما می‌توانید اطلاعات خیلی زیادی در مورد عکاسی به دست بیاورید.

چه چیزی باعث خلق یک عکس خوب می‌شود؟

یک عکس خوب باید نورپردازی، سوژه و ترکیب‌بندی خوب داشته باشد. این سه عنصر مهم‌ترین عناصر در عکاسی هستند. عکاس باید یک دید قوی داشته باشد و بتواند دید خودش را به موثرترین شکل ممکن بیان کند.

تنظیمات پایه‌ی دوربین کدام تنظیمات هستند؟

سه تنظیم پایه‌ی دوربین عبارت است از دیافراگم، سرعت شاتر و ایزو

بهترین نوع عکاسی کدام یک است؟

همانطور که در این راهنمای شروع عکاسی گفته شد، هر کدام از سبک‌های عکاسی جذابیت خاص خودشان را دارند. افراد ممکن است برخی سبک‌ها را از سبک‌های دیگر بیشتر دوست داشته باشند.

برای خواندن مطالب بیشتر روی لینک زیر کلیک کنید.


/ 15 نظر / 1701 بازدید
نمایش نظرات قبلی
mahan2125

https://persianblog.ir/post/new این وبلاگ منه لطفا سر بزنید

honor86

خیلی مطلب جالبی بود،از وبلاگ من هم دیدن کنید

tanz-z12

لطفان از وبلاک جدید ما هم دیدننمایید

best-art-28

لطفا از وبلاگ ما هم دیدن کنید ممنون😊

calibrationnidc

سلام با تبریک بخاطر وبلاگ خوبتون میخواستم بدونم چطور تو پستای وبلاگتون عکس میزارید. روشش چیه؟

digitalsteps

Useful and authentic Contents or information, my authentic website is similar to your wesite and we request for backlink's exchange. http://bahanlelo.com/

digitalsteps

Useful and authentic Contents or information, my authentic website is similar to your wesite and we request for backlink's exchange. https://www.digitalsteps.in/