ده نکته برای عکاسی بهتر با دوربین های GoPro

بدلیل وزن کم دوربین های گوپرو ، از این دوربین به راحتی می توان در مسافت های طولانی برای عکاسی در سفر یا عکاسی خیابانی استفاده کرد و هیچ فشاری به شانه و دست عکاس وارد نمی کند. گوپروها روز به روز محبوب تر می شوند و با افزایش فروش آن ها،‌ افراد علاقمند به کسب اطلاعات بیشتری در مورد این دوربینهای کوچک می شوند.در این مقاله راههایی برای ثبت بهترین عکس ها و ویدئوها با دوربینهای گوپرو را مرور می کنیم.

k8lcncemq0vz.webpدوربین های گوپرو (GoPro) به دلیل حجم کوچک، وزن کم و سهولت استفاده و امکان فیلمبرداری به گزینه مناسبی برای عکاسی  در سفر تبدیل شده اند. در کل مطابق نظرسنجی ها،‌ دوربینهای اکشن ورزشییکی از محبوبترین ها برای عکاسی در سفر هستند. با کمی دقت میتوان تصاویر فوق‌العاده‌ای با این دوربین‌ها گرفت.

بیشتر بخوانید: توانایی‌ها دوربین گوپرو خود را بیشتر بشناسید

ده نکته برای عکاسی بهتر با دوربین های گوپرو


کار با دوربین گوپرو سخت نیست، و هر کسی به راحتی می‌تواند عکس‌ها و فیلم‌های جالبی را با آن ثبت کند، با رعایت نکات ساده زیر تصاویری فوق‌العاده ثبت کنید.

1-فقط یک عکس نگیرید

یکی از مهم ترین  توصیه ها برای عکاسی با گوپرو این است که به ثبت فقط یک عکس قناعت نکنید. اگر تنظیمات دوربین خود را چک کنید مطمئنا گزینه های حالت عکاسی پیاپی و فیلمبرداری تایم لپس را خواهید دید.

اگر بیش از یک عکس ثبت کنید شانس ثبت تصویر دلخواهتان بالاتر می رود و دیگر لازم نیست نگران این باشید که عکستان تار می شود یا در کادرتان عناصر اضافی وجود دارد.

هیچ لرزشگیری داخل دوربین های گوپرو وجود ندارد، بنابراین در صورت استفاده از حالت عکاسی پیاپی، امکان ثبت عکس های واضح بالا میرود  و می توانید بهترین عکس را انتخاب کرده و سایر عکس ها را پاک نمایید.

برای عکاسی پیاپی می توانید از عکاسی پیاپی 30 فریم در ثانیه استفاده کنید یا تایم لپس را روی عکاسی در هر 0.5 ثانیه یک بار، تنظیم کنید. به این ترتیب عکس های بیشتری ثبت کرده و بهتر می توانید عکس مورد نظر خود را از میان آن ها انتخاب کنید.

2-حواستان به شارژ باتری باشد

هیچ چیز بدتر از آن نیست که حین عکاسی با دوربین گوپرو، باتری اش تمام شود. دو راه برای کنترل شارژ باتری دوربینتان وجود دارد.

یکی از راه ها این است که مرتبا شارژ باتری را از طریق صفحه نمایش جلوی دوربین چک کنید. یک شاخص کوچک روی صفحه  وجود دارد که به شما میزان شارژ باتری را نشان می دهد و از طریق آن می توانید بفهمید که شارژ باتری کامل، نیمه پر یا رو به اتمام است. اگر شاخص موجود در صفحه ی اسکرین شروع به چشمک زدن کرد، یعنی رو به اتمام است و باید گوپرو را مجددا شارژ کنید.

6qijfnjuwbky.jpegراه دیگری هم هست. می توانید چند باتری یدکی بخرید و آن ها را حین عکاسی به همراه داشته باشید. به این ترتیب دیگر نیازی به شارژ مجدد گوپرو ندارید و لازم نیست نگران کاهش عمر باتری خود باشید.

راه های مختلفی برای حفظ شارژ باتری گوپرو وجود دارد. مثلا هیچ وقت جز در مواقع ضروری وای فای یا بلوتوث خود را روشن نکنید. به جای این که به اپلیکیشن متصل شوید و با استفاده از تلفن همراه، عکس را به زیبایی کادربندی کنید، چند عکس بیشتر بگیرید.

اگر قرار است کل روز بیرون باشید و عکاسی کنید، زمانی که از گوپرو استفاده نمی کنید آن را خاموش نمایید. البته اگر قرار است فقط برای مدت کوتاهی بیرون باشید بهتر است آن را روشن و در حالت آماده قرار دهید.

با هر باتری به مدت نود دقیقه الی یک ساعت می توانید عکاسی و فیلمبرداری کنید. اما طبق تجربه، بهتر است همیشه یک باتری یدکی با خود داشته باشید.

3-به سوژه نزدیک شوید

وجود یک لنز واید در دوربین گوپرو به این معنی است که هر چه از سوژه دورتر باشید کوچک تر به نظر می رسد. پس مهم نیست که از یک بنای ساختمانی عکاسی می کنید یا قرار است از دوستتان عکس بگیرید،‌ در هر صورت بهتر است به سوژه نزدیک شوید.

acpui6ksocin.jpegقبل از شروع جدی عکاسی با گوپرو، حتما میزان فاصله ی لازم برای ثبت عکس با گوپرو را امتحان و بررسی کنید. اگر تازه شروع به عکاسی با گوپرو کرده‌اید بهتر است اپلیکیشن گوپرو را در تلفن همراه خود دانلود کرده و از آن استفاده کنید. البته تا وقتی که به عکسهای دلخواهتان دست نیافته اید، بهتر است از آن کمک بگیرید.

بدلیل وجود لنز واید، حتی برای سلفی گرفتن با گوپرو هم باید دوربین را نزدیک صورت خود نگهدارید، چرا که حتی  فاصله ای به طول بازویتان نیز باعث می شود برخی عناصر – که نمی خواهید- در کادر عکستان پدیدار شود. پس در هر شرایطی با گوپرو واقعا باید به سوژه نزدیک شوید.

wgojhbu1vjvz.jpeg4-گوپرو را ثابت نگه دارید

یکی از مشکلات رایجی که بسیاری از افراد با دوربین گوپرو خود پیدا می کنند تصاویر تار و لرزانی است که با این دوربین ها ثبت می شوند. تار شدن تصاویر با گوپرو به دو دلیل است:

اولی، همانطور که قبلا نیز به آن اشاره شد، مربوط به لرزشگیر است. در گوپروها هیچ لرزشگیری وجود ندارد. دومین دلیل این است که در دوربین های کوچکی مثل گوپرو،‌ حتی کوچک ترین حرکات نیز روی تصویری که ثبت می کنید تاثیر می گذارد.

با گذشت زمان،‌ هرچه بیشتر تمرین کنید، حمل دوربین با دست برایتان راحت تر می شود و می توانید به راحتی از تارشدن تصاویر جلوگیری کنید.

البته می توانید دوربین را دو دستی نیز حمل کنید و یااز هولدر گوپرو استفاده کنید، که در اینصورت مطمئن شوید که دوربین روی آن محکم شده و پیچ هایش سفت شده اند.

اگر حس می کنید ویدئوی شما با گوپرو واقعا لرزان ثبت می شود، بهتر است یک نگاهی هم به لرزشگیرهای دستی، مثل گیمبال های دستی که در بازار موجود است بیندازید تا به کمک آن ها بتوانید عکس های شارپ تر و ثابت تری ثبت کنید.

emkb6i00luqw.jpeg5-از زوایای بی نظیر عکاسی کنید

برخلاف دوربین های کامپکت،‌ شما با دوربین های گوپرو می توانید زوایای واقعا کم نظیر و جذابی پیدا کرده و عکس های حیرت انگیزی ثبت کنید. اگر شما از هولدرهای گوپرو استفاده کنید، کارتان نیز راحت تر خواهد شد. حتی می توانید گوپرو را از زوایایی بگیرید و عکاسی کنید که با هیچ دوربین دیگری قادر به این کار نیستید.

اگر گوپرو را به بالای خودرو، شیشه ها یا هرجای دیگری از آن متصل کنید، خیلی راحت تر می توانید از زوایا و مکان های مختلف عکاسی کنید. با عکاسی از مناطق و مناظر مختلف با گوپرو، سفرنامه ی تصویری بهتری خواهید داشت و لحظات بیشتری را از سفر خود ثبت می کنید.

6-تمرین تمرین تمرین

چون دوربین های گوپرو فاقد منظره یاب هستند، برای چک کردن عکس های خود باید آن ها را در کامپیوترتان آپلود کنید یا از یکی از اپلیکیشن های گوپرو در گوشی های هوشمند استفاده کنید. ولی اگر از قبل تجربه ی استفاده از دوربین های کامپکت یا دیجیتالی دارید، از مهارت خود استفاده کنید و دیگر نگران عکس هایی که ثبت می کنید نباشید.

dicmwbeff2zc.jpegپس برای دست یابی به این مرحله، باید تمرین کنید. تمرین بیشتر منجر به بالارفتن مهارت عکاسیتان شده و دیگر نیازی نیست نگران چک کردن تصاویر در اپلیکیشن و مشاهده ی نتیجه ی عکاسی خود باشید.

این یکی از دلایلی است توصیه می شود بیشتر از یک عکس ثبت کنید و برای آن از مود عکاسی پیاپی استفاده کنید، در این صورت اگر یکی از عکس هایتان خراب یا تار شود، بقیه این گونه نخواهند بود.

حتی اگر قصد عکاسی در سفر را ندارید و فقط می خواهید با گوپروی خود از اطراف خانه عکاسی کنید و زوایای مختلفی را امتحان کرده و نقات بهتر را پیدا کنید، نکاتی که برای عکاسی در سفر فرا گرفته‌اید همچنان کاربردی اند و به کمک آن ها می توانید تصاویر بی نظیری ثبت کنید.

7-از بند دوربین استفاده کنید.

حتی المقدور از حمل دوربین های گوپرو با دست اجتناب کنید و از پایه ها و تجهیزات نگه دارنده یا بند دوربین استفاده کنید. گوپرو دوربین بسیار کوچک و سبکی است و مطمئنا دوست ندارید که از دستتان رها شود، یا آن را جایی گم کنید یا جا بگذارید.

از ضروریات عکاسی با دوربین های گوپرو می توان به تهیه یک بند مچی اشاره کرد. اگر از هولدر استفاده می کنید حتما از بند دوربین برای اتصال گوپرو به هولدر استفاده نمایید. به این ترتیب دیگر لازم نیست نگران گم شدن یا سقوط گوپرو خود باشید.

بهتر است دوربین های گوپرو را با یک سه پایه سبک و مخصوص سفر حمل کنید، چراکه سایز یک سه پایه از گوپرو بزرگتر است و به این ترتیب علاوه بر اینکه تصاویر واضح تری با آن ثبت می کنید، امکان ندارد گوپرو را جا بگذارید یا از دستتان سقوط کند.

برای حمل گوپرو در عکاسی ورزشی مثل شنا یا غواصی سطحی، آن را به خودتان متصل کنید.  در این صورت امکان ندارد دوربینتان گم شود.

zf32luhm9tbc.jpeg
8-از هولدر استفاده کنید

یکی دیگر از توصیه ها در عکاسی با دوربین های گوپرو ، استفاده از هولدرها می باشد. در بازار هولدرهای متنوعی یافت می شوند که با تهیه و استفاده دقیق و درست از آن ها عکس های بهتری ثبت می کنید. برای مثال هولدری که دارای سه پایه است، به عنوان مونوپاد، لرزشگیر یا گیمبال نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

f98nubkfnp4a.jpegهمچنین هولدرهایی با پایه های مکنده نیز وجود دارند که می توانید آن ها را روی یک سطح بچسبانید و با آن ها از فرصت های ناب عکس بگیرید یا تایم لپس های جذاب ثبت کنید.

صرف نظر از نوع هولدرها، همگی یک هدف مشخص دارند که آن هم افزایش ثبوت گوپرو و ثبت تصاویر واضح تر است. پس بهتر است حین سفر،‌ حداقل دو الی سه هولدر متفاوت و متحرک داشته باشید تا بتوانید از آن ها در شرایط و موقعیت های متفاوت استفاده کنید.

w2rrcmpd5qn8.jpeg9-مراقب باشید لنز گوپرو کثیف و کدر نشود

بهترین راه نابودی یک عکس زیبا این است که اجازه دهید لنز گوپرو کدر شود و هیچ کاری برای رفع آن انجام ندهید. تجهیزات زیادی در بازار وجود دارند که به کمک آن ها می توانید لنز گوپرو را تمیز نگه دارید. چون گوپرو حین استفاده داغ می شود، درصورتی که دما در داخل دوربین با خارج آن متفاوت باشد، رطوبت جمع شده و لنز کدر می شود.

اگر حین عکاسی پیاده روی نیز می کنید، بهترین راه جلوگیری از کدر شدن لنز استفاده از یک  کیف آویز دوربین است که منفذهای زیادی داشته باشد. به این ترتیب اطراف دوربین هوا جریان دارد و داخلش آنقدر گرم نمی شود که رطوبت جمع شود.

اگر هوا بارانی است یا از دوربین در یک محیط خیس استفاده می کنید، مثلا گوپرو را برای عکاسی از شنا یا غواصی سطحی به کار می گیرید، حتما باید از یک کیف مخصوص و بدون منفذ استفاده کنید. در این شرایط برای جلوگیری از کثیف شدن لنز بهتر است یک دستمال کاغذی کوچک، حوله یا کمی برنج خام داخل کیف بریزید. بنابراین رطوبت توسط آن ها جذب شده و از کدر شدن لنز جلوگیری می شود و می توانید تصاویر بی نظیری با گوپرو خود ثبت کنید.

10-عکس های خود را ویرایش کنید

هرازگاهی عکس های ثبت شده با دوربین های گوپرو زیادی روشن و تیره می شوند و روشنایی مدنظرتان را ندارند. در این صورت باید عکس ها را در پردازش ثانویه ویرایش کنید. معمولا برای ویرایش عکس ها نرم افزار Lightroom توصیه می شود ولی اپلیکیشن GoPro Studio نیز نرم افزار ویرایش عکس خوبی است. با این روش کم کم مهارت خود را ارتقاء می دهید و با ویرایش عکس ها، آن ها را بهتر از حالت ارجینال و اولیه می سازید.

یاد بگیریم: چگونه با نرم افزار Lightroom تیره و روشنی عکس خود را تنظیم کنیم؟

l40zkopuoqzr.jpegجمع بندی

سعی کنید قبل از شروع پروژه بعدی برای عکاسی با گوپرو، این نکات را به خاطر بسپارید. به این ترتیب تصاویر خیلی بهتری ثبت می کنید و می توانید خانواده و دوستان را با مهارت عکاسیتان حیرت زده کنید. پس همیشه تمرین کنید و هم مهارت خود را برای عکاسی با گوپرو افزایش دهید هم حسابی خوش بگذرانید.

برای خواندن مطالب بیشتر به سایت نورنگار مراجعه کنید


/ 0 نظر / 25 بازدید