آموزش نکات در ژست‌های عکاسی از عروسی+ 14 ژست مهم

عکس پرتره‌ی عروسی اولین عکسی است که زوج‌های جوان به عنوان یک خانواده‌ی جدید با هم ثبت می‌کنند و این عکس به جزئی از خاطرات همیشگی آن‌ها تبدیل خواهد شد.

main-1.jpgآموزش نکات در ژست‌های عکاسی از عروسی+ 14 ژست مهم

ژست عکاسی از عروسی ممکن است باعث موفقیت و یا عدم موفقیت این عکس شود. یک ژست خوب باید هر دو نفر را به زیبایی نمایش دهد و در عین حال ارتباط بین آن‌ها را هم برجسته کند.

اما چطور می‌توانید در مدت زمان محدودی که در اختیار دارید، ژست‌های خوبی برای عروس و داماد پیدا کنید؟

در ادامه 14 ژست مختلف عکاسی عروسی را به همراه تعدادی نکته‌ی ضروری در مورد ژست گرفتن مشاهده خواهید کرد که به شما کمک می‌کنند کار خودتان را شروع کنید.

فهرست مطالب پنهان

نکات ضروری برای خلق ژست عکاسی عروسی

ژست عکاسی عروس و داماد 14- ایستادن شانه به شانه

13- ایستادن شانه به شانه، رو به روی هم

12- رو به هم

11- ایستادن عروس پشت داماد

10- ایستادن داماد پشت عروس

9- در آغوش گرفتن از پشت

8- نگه داشتن دست‌ها

7- نگه داشتن دست‌ها و دور شدن

6- نشسته

5- فوکوس روی حلقه

4- ژست‌های تعاملی با محیط اطراف

3- ژست گرفتن با تور عروس

2- نشسته داخل ماشین عروس جمع‌بندی

نکات ضروری برای خلق ژست عکاسی عروسی

ژست یک فرم هنری است و یاد گرفتن آن کمی تمرین می‌خواهد. همچنین باید اصول این کار را هم یاد بگیرید. اطلاع از اینکه چگونه می‌توانید به یک نفر ژست بدهید، برای اینکه بتوانید به دو فرد مختلف ژست بدهید (عروس و داماد) ضروری است. قبل از اینکه به سراغ عکاسی از زوج‌ها بروید، در مورد ژست‌های مختلف برای زنان و مردان تحقیق کنید.

برخلاف عکاسی پرتره از یک فرد، در عکاسی عروسی باید یک ارتباط بین هر دو نفر ایجاد کنید.

لندزی آدلر در کتاب معروف خودش «The Photographer’s Guide To Posing» یک پیشنهاد فوق‌العاده ارائه می‌دهد. او می‌گوید که هر چقدر تعداد نقاط اتصال فیزیکی بین بدن عروس و داماد بیشتر باشد، ارتباطی که این دو داخل تصویر دارند، افزایش پیدا خواهد کرد.

این مفهوم زبان بدن تاثیر شدیدی روی کیفیت کارهای شما خواهد گذاشت و باعث می‌شود تنوع ژست‌های داخل عکس هم بیشتر شود.

wedding-icone.png البته در مورد ژست عکاسی عروسی هیچ فرمولی وجود ندارد که برای همه کاربرد داشته باشد. به جز اینکه برخی ژستها فقط برای برخی تیپ‌های بدنی خاص کاربرد دارند، شما به عنوان عکاس باید به نحوه‌ی تعامل عروس و داماد با یکدیگر هم احترام بگذارید.

یک زوج لزوما نیازی نیست صحنه‌های عاشقانه‌ای که داخل فیلم‌ها می‌بینید را بازسازی کنند تا رابطه‌ی صمیمی خودشان را نشان دهند. فقط کافیست کارهایی که زوج‌ها انجام می‌دهند را تحت نظر داشته باشید. با این کار می‌توانید عکس‌‎های خارق‌العاده‌ای خلق کنید که عشق منحصر به فرد و ارتباط آن‌ها با یکدیگر را نشان می‌دهد.

آموزش ژست عکاسی از عروسی

main-2-150x150.jpg

بیشتر بخوانید : دوربین‌های DSLR یا بدون آینه؟ کدام برای شما مناسب‌تر است؟

عکاسی از مراسم نامزدی فرصت فوق‌العاده‌ای است که در آن می‌توانید بدون فشاری که در مراسم عروسی وجود دارد تمرین کنید. در مراسم نامزدی هم به ژست‌های نسبتا مشابه‌ای نیاز دارید. تنها تفاوتی که وجود دارد این است که باید لباس رسمی عروسی را هم در نظر داشته باشید.

می‌توانید از آثار دیگر عکاس‌های عروسی هم الهام بگیرید ولی مطمئن شوید ایده‌های خودتان را بسته به زوج‌هایی که از آن‌ها عکاسی می‌کنید شخصی‌سازی کنید.

ژست عکاسی عروس و داماد

هیچ الزامی برای اینکه از هر ژست فقط یکبار استفاده کنید وجود ندارد. تغییر محل قرارگیری دست‌ها، حالات چهره و جایی که آن‌ها به آن نگاه می‌کنند، ممکن است باعث خلق ژستی شود که برای سوژه مناسب‌تر است و یا ممکن است باعث ایجاد تنوع در عکس‌های شما شود.

همچنین ممکن است با تغییر ترکیب‌بندی یک ژست کاملا متفاوت دیده شود. نحوه‌ی کراپ تصویر، زاویه‌ی دوربین و حتی نوع لنز مورد استفاده ممکن است روی نحوه‌ی دیده شدن یک ژست تاثیر داشته باشد.

به این ترتیب 14 ژستی که در ادامه معرفی خواهیم کرد ممکن است به هزاران ژست مختلف تبدیل شوند. همچنین شما می‌توانید بسته به زوج‌ها و سبک عکاسی خودتان هم این ژست‌ها را تغییر دهید.

14- ایستادن شانه به شانه

خیلی از زوج‌ها با ایستادن کنار هم جلسه عکاسی را شروع می‌کنند. با اتصال فیزیکی یک ارتباط ایجاد کنید. از عروس و داماد بخواهید دست یکدیگر را بگیرند، دست خودشان را دور کمر یکدیگر قرار دهند و یا گونه‌ی همدیگر را لمس کنند.

13- ایستادن شانه به شانه، رو به روی هم

این ژست همان ژست سنتی قبلی با کمی تغییر است. کافیست از یکی از آن‌‎ها بخواهید که پشت به دوربین بایستد. در این ژست بهتر است هر دو نفر دست‌های خودشان را به صورت حلقه به یکدیگر وصل کرده باشند. از فردی که پشت دوربین ایستاده است بخواهید صورت خودش را بچرخاند و به همسر جدید خودش نگاه کند. این ژست برای افزودن تنوع به تصاویر خودتان و یا نشان دادن جزئیات پشت لباس عروس خیلی کاربرد دارد.

12- رو به هم

این ژست هم یکی دیگر از ژست‌های کلاسیک عکاسی است که پتانسیل بسیار زیادی برای ایجاد تنوع دارد. در این نوع ژست باید هر دو نفر رو به هم بایستند. برخی اوقات این ژست عملکرد خیلی خوبی دارد و می‎‌تواند ارتباط خیلی زیادی را بین دو نفر نشان دهد.

از عروس و داماد بخواهید که نزدیک یکدیگر بایستند و یا به سمت یکدیگر خم شوند. در صورتی که دور از هم ایستاده باشند، شاهد احساس نزدیکی در عکس نهایی نخواهیم بود.

عروس و داماد می‌توانند رو به دوربین نگاه کنند. به یاد داشته باشید که باید چندین نقطه اتصال ایجاد کنید. می‌توانید از ژست‌هایی که دست‌های هم را گرفته‌اند استفاده کنید و یا یک دست را روی گونه‌ی یکدیگر قرار دهند، یا یک دست را روی کمر هم قرار دهند.

11- ایستادن عروس پشت داماد

حتی وقتی که قد داماد هم بلندتر است، قرار دادن عروس در پشت سر داماد می‌تواند به ایجاد یک ژست قوی منجر شود. در این ژست عروس باید با فاصله خیلی کمی در پشت سر داماد قرار بگیرد و تقریبا شانه به شانه باشند ولی یکی از شانه‌های او پشت سر داماد قرار گرفته باشد. این ژست زمانی که بازوها داخل هم حلقه شده باشند عملکرد بسیار خوبی خواهد داشت.

10- ایستادن داماد پشت عروس

هیچ دلیلی برای اینکه عروس پشت سر داماد بایستد وجود ندارد و عکس این ژست هم قابل اجرا است. شما می‌توانید داماد را هم پشت سر عروس قرار دهید. در این ژست بهتر است داماد کمی پشت سر عروس قرار گرفته باشد و بازوهای خودش را دور کمر عروس حلقه کرده باشد. در صورتی که قد داماد به اندازه کافی بلند است، می‌تواند دقیقا پشت سر عروس هم قرار بگیرد و گونه‌ی او را ببوسد یا چیزی داخل گوش عروس زمزمه کند.

9- در آغوش گرفتن از پشت

یکی دیگر از انواع مختلف ایستادن داماد پشت سر عروس، در آغوش گرفتن از پشت است. می‌‎توانید از عروس بخواهید که پشت سر داماد بایستد ولی بهتر است یا عروس روی چیزی بایستد و یا داماد روی زمین بنشیند تا عروس کمی بلندتر به نظر برسد. سپس از عروس بخواهید دست‌های خودش را دور بدن همسر خودش حلقه کند. این ژست به صورت برعکس (قرار گرفتن داماد پشت سر عروس) هم کاربرد خواهد داشت.

8- نگه داشتن دست‌ها

یکی از ژست های کلاسیک عکاسی از عروس و داماد نگه داشتن دست‌ها است که می‌تواند تنوع خیلی زیادی داشته باشد. در صورتی که زوج موردنظر شما از لحاظ ژست گرفتن خجالتی هستند، از آن‌ها بخواهید که دست یکدیگر را بگیرند و با ندیده گرفتن دوربین قدم بزنند. این کار می‌توانند یخ آن‌ها را هم بشکند. این ژست طبیعی یخ آن‌ها را می‌شکند و آن‌ها را برای عکاسی آماده خواهد کرد.

ژست عروس و داماد

قدم زدن کنار هم متداول‌ترین نوع این ژست است اما شما می‌توانید از عروس یا داماد بخواهید که کمی جلوتر از همسر خودش راه برود.

7- نگه داشتن دست‌ها و دور شدن

پس از اینکه از یک زوج در حالی که به سمت شما حرکت می‌کنند عکاسی کردید، می‌توانید از آن‌ها بخواهید که از دوربین هم دور شوند و پشت به دوربین هم از آن‌ها عکاسی کنید. اغلب اوقات پشت لباس عروس جزئیات بسیار زیادی دارد و قدم زدن پشت به دوربین روش خیلی خوبی برای نشان دادن این جزئیات است.

6- نشسته

ژست‌های نشسته اغلب اوقات برای عکاسی عروسی کاربرد ندارند. لباس‌های عروس و داماد ممکن است جمع شوند و یک ظاهر عجیب و غریب به عکس شما بدهند.

اما در صورتی که لباس‌ها اجازه‌ی نشستن را به عروس و داماد بدهند و همچنین در صورتی که بتوانید یک نقطه‌ی تمیز را برای نشستن پیدا کنید، ژست‌های نشسته ممکن است عملکرد بسیار خوبی داشته باشند. عروس و داماد می‌توانند کنار هم و شانه به شانه بنشینند و یا داماد پشت سر عروس زانو بزند

5- فوکوس روی حلقه

این ژست محبوب‌ترین ژست عکاسی عروسی است که هم در زمان نامزدی و هم زمان مراسم عروسی کاربرد دارد. در این ژست تمام توجه روی حلقه نامزدی است و شما می‌توانید حتی صورت عروس و داماد را هم به صورت تار در پشت صحنه نگه دارید.

برای این نوع ژست می‌توانید از عروس و داماد بخواهید که شانه به شانه بایستند و با دستی که حلقه داخل آن قرار دارد دست هم را بگیرند. سپس از آن‌ها بخواهید دست عروس را که حلقه‌ی عروسی داخل آن قرار دارد را به سمت دوربین نگه دارند.

ژست عکاسی از عروسی

سپس نقطه فوکوس را روی حلقه قرار دهید و با عمق میدان کم صورت عروس و داماد را در پس زمینه تار کنید. همانطور که گفته شد در این نوع عکس باید بیشتر فوکوس تصویر روی حلقه باشد تا عروس و داماد! همچنین باعث خواهد شد عکس‌های عروسی تنوع بیشتری داشته باشند.

4- ژست‌های تعاملی با محیط اطراف

در طول مراسم رسمی عروسی می‌توانید چند ژست آماده داشته باشید که باعث افزودن تنوع به عکس‌های شما در طول مدت زمان محدود خواهند شد. اما به جز این ژست‌ها، می‌توانید بسته به لوکیشنی که عروس و داماد برای برگزاری مراسم انتخاب کرده‌اند هم چند ژست جدید خلق کنید.

برای مثال می‌توانید از پلی که داخل محل برگزاری مراسم وجود دارد برای الهام گرفتن استفاده کنید و…. می‌توانید با قرار دادن زوج در پیش‌زمینه‌ی تصویر و بقیه مهمان‌ها در پس زمینه، یک عکس خیلی خوب خلق کنید.

آموزش عکاسی از عروسی

3- ژست گرفتن با تور عروس

این ژست یکی از ژست‌های کلاسیک عکاسی عروسی است و از گذشته تا به امروز افراد زیادی از آن استفاده کرده‌اند. تور عروس یک وسیله جذاب برای افزودن تنوع و جذابیت به ژست‌های عکاسی است. برای مثال می‌توانید تور را به سمت لنز دوربین بکشید تا یک تاری عمدی و منحصر به فرد در عکس‌های خودتان ایجاد کنید.

2- نشسته داخل ماشین عروس

ژست‌هایی که انتخاب می‌کنید باعث هم از زوج مورد نظر و هم از جزئیات روز عروسی الهام گرفته باشند. در مورد زوج‌هایی که یک ماشین عروس منحصر به فرد دارند، می‌توانید از آن‌ها داخل ماشین عروس هم عکاسی کنید. همچنین می‌توانید آن‌ها را در مقابل ماشین عروس هم قرار دهید و آن‌جا هم چند عکس فوق‌العاده از آن‌ها بگیرید.

LIGHT.pngجمع‌بندی

درک ژست برای عکاسی از مراسم عروسی و ایجاد یک آلبوم عکس کامل ضروری است. این عکس‌ها شامل عکس‌های رسمی خواهند بود که چندین سال روی دیوار منزل عروس و داماد قرار خواهند گرفت. خلق ژست عکاسی مخلوطی از اصول ژست‌دهی به افراد و ایجاد ارتباط بین هر دو نفر است.

سعی کنید فاکتورهایی مثل محل قرارگیری دست و نوع نگاه به یکدیگر و دوربین را هم تغییر دهید.

در عکاسی از مراسم عروسی علاوه بر ژست‌های متداول باید با الهام از محل برگزاری مراسم و جزئیات روز عروسی هم چند ژست مختلف ایجاد کنید تا آلبوم عکس‌های شما تا جای ممکن متنوع باشد.


برای خواندن مطالب بیشتر به سایت نورنگار مراجعه کنید.


/ 0 نظر / 43 بازدید