5 تکنیک ساده برای ویرایش عکس‌های خام (Raw)

اگر تا کنون با فرمت خام Raw عکاسی کرده باشید می‌دانید که سازندگان دوربین آن را به گونه ای طراحی می‌کنند که در صورت عکاسی با فرمت Raw تنظیم و تعدیل همه‌چیز با خود عکاس باشد. مثل تراز سفیدی، شارپنس، ترکیبات رنگی و … . پس اگر شما عکاسی با فرمت Raw را انتخاب کنید، مجبورید زمان زیادی برای ویرایش آن در پردازش ثانویه صرف کنید. چون اطلاعات زیادی در دسترس دارید که به‌صورت خام هستند و باید همه‌ی آن‌ها را خودتان تنظیم کنید و درنهایت، بهترین عکس خود را ارائه دهید. با این مقاله کار را برای شما ساده می‌کنیم.

فرمت خام Raw5 تکنیک ساده برای ویرایش عکس‌های خام (Raw)

هیچ قانون مشخصی برای ویرایش فایل‌های خام یا Raw وجود ندارد. پس اگر با روش‌های پیشنهاد شده در این مقاله موافق هستید، همان را در پیش بگیرید. اما معمولاً چند قانون اساسی نیز هست که باید برای همه‌ی عکس‌هایی که ثبت کرده‌اید تنظیم کنید. اکنون بیایید به این پنج مرحله‌ی ساده برای ویرایش تصاویر فرمت خام Raw بپردازیم تا پردازش ثانویه‌ برای فایل‌های خام ، دیگر غول به نظر نرسد.

برای ویرایش فایل‌های خام می‌توانید از نرم‌افزار‌های بی‌نظیر Lightroom، DxO یا Capture One استفاده کنید. حتماً به یاد داشته باشید برای خروجی گرفتن، فایل را با فرمت JPEG یا TIFF ذخیره کنید تا امکان خواندن آن در سایر نرم‌افزار‌ها و سیستم‌ها موجود باشد.

فهرست مطالب پنهان

1) تنظیم تراز سفیدی عکس خام

2) تنظیم نوردهی عکس Raw

3) تنظیم نقاط سفید و سیاه عکس خام

4) کنتراست عکس Raw را زیاد کنید

5) شارپنس را به کار بگیرید

1) تنظیم تراز سفیدی عکس خام

تنظیم تراز سفیدی عکس با فرمت Raw

2) تنظیم نوردهی عکس Raw

تنظیم نوردهی عکس با فرمت Raw

فرمت خام Raw جزئیات بیشتری در رابطه با سایه روشن نگه می‌دارد و به کمک آن می‌تواند نوردهی را جبران یا تنظیم کرد و اشکالات عکس را رفع نمود. شما می‌توانید ابزار پردازش نوردهی را در تمام نرم‌افزار‌های خوب ویرایش Raw بیابید و خروجی با کیفیتی دریافت کنید.

3) تنظیم نقاط سفید و سیاه عکس خام

تنظیم نقاط سیاه و سفید عکس با فرمت Raw

با این کنترل می‌توان نقاط پیکسل اشباع شده که به سفیدی یا سیاهی می‌زند را روی عکس ویرایش کرد. در نرم‌افزار Lightroom، با نگه داشتن دکمه Alt و کشیدن یکی از اسلایدر‌ها می‌توانید این نقاط را بیابید. اسلایدر را تا جایی که نقاط پیکسل اشباع شده محو شوند و به مرز سپیدی یا سیاهی نزدیک نشوند، بکشید.

4) کنتراست عکس Raw را زیاد کنید

افزایش کنتراست عکس با فرمت Raw

پیازداغ عکس را زیاد کنید! اگر با فرمت خام Raw عکاسی کنید، امکان به‌کارگیری خلاقیت بیشتری در دسترس است. شاید با بالا بردن کنتراست یا زیاد کردن vibrance بتوانید عکس را زیباتر از قبل کنید. نرم‌افزار Lightroom و DxO امکان فوق‌العاده‌ای برای افزودن جزئیات و زیباتر ساختن تصاویر فراهم می‌کند.

5) شارپنس را به کار بگیرید

فرمت Raw

تمام فایل‌های Raw به شارپنس نیاز دارند. برای شارپ نمودن فایل‌های خام باید از گزینه‌ی ‘capture sharpening’ استفاده کنید.


برای خواندن مطالب بیشتر به سایت نورنگار مراجعه کنید.


/ 0 نظر / 14 بازدید